TECHNOLOGIE SKLA
Na základě zvýšeného zájmu a potřeb sklářského průmyslu nabízíme opět tento atraktivní obor. Jsme jediná škola v České republice, která tento obor nabízí. Studenti se důkladně seznámí se základními vlastnostmi skla, tvarováním i jeho zušlechťováním. Během studia budou spolupracovat se sklářskými firmami a vykonávat praxi ve sklářské výrobě pod vedením zkušených odborníků. Absolventi naleznou uplatnění ve sklářských firmách a různých úsecích souvisejících s výrobou skla.
SPECIALIZOVANÉ LABORATOŘE
Pro výuku laboratorního cvičení slouží čtyři specializované laboratoře (analytická chemie, fyzikální chemie, chemická technologie, anorganická a organická chemie) s odpovídajícím vybavením.
ODBORNÉ EXKURZE
Nedílnou součástí studia a praktických dovednosti získaných ve školních laboratořích jsou také jednodenní i vícedenní odborné exkurze. Během studia budou žáci spolupracovat se sklářskými firmami a vykonávat praxi ve sklářské výrobě pod vedením zkušených odborníků.
UPLATNĚNÍ ABSOLVENTA
Absolventi mají předpoklady se uplatnit ve sklářském i chemickém průmyslu, ale i v dalších průmyslových odvětvích. Mohou pracovat ve specializovaných laboratořích, v oddělení technologie, vývoje, výroby, marketingu, kde mohou uplatnit vědomosti a poznatky o surovinách, funkcích zařízení, strojů, přístrojů. Jsou připraveni vykonávat činnosti spojené s řízením zejména sklářských podniků.
Profilová část maturity (odborná)
- Český jazyk (písemná zkouška, ústní zkouška)
- Anglický jazyk (písemná zkouška, ústní zkouška)
- Pro ústní maturitní zkoušku z předmětu Český jazyk a literatura ředitel zveřejňuje seznam literatury včetně kritérií výběru (zde).
- Pro písemnou maturitní zkoušku z předmětu Český jazyk a literatura ředitel stanovil rozsah textu na minimálně 250 slov a délku konání na 110 minut.
- Pro písemnou maturitní zkoušku z předmětu Anglický jazyk ředitel stanovil rozsah textu na minimálně 200 slov a délku konání na 60 minut.
- Chemie (ústní zkouška)
- Technologie skla (ústní zkouška)
- Technologie skla (praktická zkouška)
- Ústní zkoušky proběhnou v obdobném duchu jako v předchozích letech.
Žák bezprostředně před zahájením přípravy k ústní zkoušce si vylosuje jedno téma. Příprava k ústní zkoušce trvá 20 minut. Ústní zkouška trvá 15 minut. V jednom dni nelze losovat dvakrát stejné téma.
Ústní zkouška z Českého jazyka a literatury se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího úryvek nebo úryvky z konkrétního literárního díla. Ředitel školy zajistí pracovní listy pro žáky k dílům z jejich vlastních seznamů literárních děl. Součástí pracovního listu je i zadání ověřující znalosti a dovednosti žáka vztahující se k učivu o jazyce a slohu.
Ústní zkouška z cizího jazyka se uskutečňuje formou řízeného rozhovoru s využitím pracovního listu obsahujícího 1 nebo více zadání ke konkrétnímu tématu. U oborů vzdělání s kódovým označením kategorie dosaženého vzdělání M a L je součástí pracovního listu i zadání ověřující znalost terminologie vztahující se ke vzdělávací oblasti odborného vzdělávání. - Maturitní témata předmětů v profilové části naleznete v přiloženém souboru (ve školním roce 2020/2021 nejsou maturanti tohoto oboru.).
Společná část (státní) maturit
Od roku 2010 žáci maturují ve společné části maturitních zkoušek a to z Českého jazyka a literatury, další zkoušku si mohou volit z Matematiky nebo z cizího jazyka.
Nepovinné zkoušky
Nabídka nepovinných předmětů se každý rok aktualizuje v souvislosti se zájmem žáků 4. ročníku.
Další podmínky konání maturitní zkoušky detailně upravuje Školský zákon (§ 77 – § 82) – zde, případně aktuálně platná vyhláška o ukončování středoškolského vzdělávání.
AKTUÁLNÍ STAV ČESKÉHO SKLÁŘSKÉHO A KERAMICKÉHO PRŮMYSLU
Informace o sklářském průmyslu za rok 2018 naleznete zde.
Informace o sklářském průmyslu za rok 2017 naleznete zde.
Informace o sklářském průmyslu za rok 2016 naleznete zde.
Informace o sklářském průmyslu za rok 2015 naleznete zde.
Informace o sklářském průmyslu za rok 2014 naleznete zde.
Informace o sklářském průmyslu za rok 2013 naleznete zde.
AKTUÁLNÍ NABÍDKA PRACOVNÍCH MÍST
Aktuální nabídku pracovních příležitostí ve sklářském průmyslu naleznete zde.
STIPENDIUM LIBERECKÉHO KRAJE
Jedním z důležitých zaměstnavatelů, kteří mají zájem o absolventy tohoto oboru, je firma Preciosa, a.s. Firma Preciosa společně s Libereckým krajem finančně podpoří žáky oboru Technologie skla po splnění podmínek stipendijního programu.
Stipendijní program Libereckého kraje pro školní rok 2020/2021 naleznete zde.
Stipendijní program Libereckého kraje pro školní rok 2019/2020 naleznete zde.
Jsme jediná škola v České republice nabízející obor Technologie silikátů (ŠVP Technologie skla).
V současné chvíli tento maturitní obor studují žáci v 2. a 3. ročníku.
- Budova školy
- Učebna s interaktivní tabulí